Recenze webů o sukulentech

 Moje recenze českých webů o sukulentech (I.)

V době exploze informačních technologií (a permanentního objevování možností rychlé prezentace i rychlého získávání informací prostřednictvím internetu), není divu, že vznikají i zajímavé české stránky o nekaktusových sukulentech.

Dnes se chci zaměřit na dva weby, které mimořádně upoutaly moji pozornost. Vytvářejí je shodou okolností lidé, s nimiž skrzevá sukulenty kamarádím, ale to jen na okraj.

Web Zel(e)né listy

vytvořili na serveru "estránky" Radka Matulová a Jiří Maule, dvojice neuvěřitelně pilných, pracovitých a dnes už také zkušených pěstitelů, která je pro české sukulentářství opravdovým požehnáním. Během relativně krátké doby si nejen opravili a upravili rodinný domek, ale zároveň stihli vybudovat nesmírně pestrou druhově bohatou sbírku sukulentů a drobných cibulovin. Radku a Jirku upřímně obdivuji a často nevěřícně zírám, jak stíhají zaměstnání, péči o dceru v předškolním věku, rozšiřování sbírky, péči o rostliny (s každou se mazlí jak s adoptovaným dítětem, každou zkoumají pod lupou a systematicky pozorují, jak se jí daří) a hlavně, jak ještě po večerech stíhají tvorbu webových stránek. Web existuje dva roky a za tu dobu se stal v česku zatím nejobsáhlejším svého druhu.

Když jsem zakládal tyto osobní webové stránky, tak jsem sliboval též články o pěstování určitých konkrétních druhů. Ale v mnoha případech by to bylo nošení dříví do lesa. Koneckonců přesvědčte se sami a klikněte např. na stránku Werbář – sukulenty. O každé rostlině píšou osobitým stylem, poutavě a po stránce odborné i přesně (správnost jmen přísně hlídají). A jako třešnička na dortu jsou jejich dokumentární fotky, z nichž obzvláště vysoce hodnotím makrofotografie detailů květů, plodů, pokožky listů atp. Neváhejte, opusťte tyto stránky a založte si v prohlížeči do oblíbených odkaz:  www.zelenelisty.estranky.cz,

Web, který se také jmenuje SUKULENTY

založili s pomocí serveru „estránky“ manželé Ivana Jiří Jandovi. I tato dvojice patří dnes k renomovaným pěstitelům sukulentů a také jsou to psavci v nejlepším slova smyslu. Jirka navíc před lety vydal knížku Sukulenty aneb botanická zahrada na jednom okně (Nakladatelství Madagaskar, 2003) kde shrnul své dosavadní pěstitelské zkušenosti s rostlinami malých rozměrů. Na tomto webu také nechybí rubrika o návštěvách sbírek. Pokud máte zájem podívejte se mj. na materiál, kterým kritickým způsobem zhodnotil moji sbírku:

www.sukulenty.estranky.cz/clanky/sbirky-nasich-pratel/mgr_-jan-gratias-_-roudnice-nad-labem-

Ale o webu nepíšu proto, že se zmiňuje o mně, to v žádném případě. I zde najdete mnoho poučných článků o oblíbených rodech a rostlinách, kteří manželé Jandovi pěstují v Pávově u Jihlavy. Takže ještě jednou adresa hlavní stránky: www.sukulenty.estranky.cz

 P.S.:

O dalších zajímavých webech zase někdy příště!